Co můžete udělat, když Vám splátky přerůstají přes hlavu?

4 září, 2018/ Peníze/

Málokdo z lidí, když si berou půjčku, přemýšlí o tom, co všechno se během doby splácení může stát, každý si věří, že přece „já nepřijdu o práci, nebývám nemocný, proč bych měl dlouhodobě onemocnět apod.“, jenže takové věci se mohou přihodit komukoliv z nás, a kolik lidí o tomhle přemýšlí, když si půjčku sjednává?

Jistě, práci si můžete téměř okamžitě najít novou, ALE – bude stejně dobře placená, jako ta předchozí? Na Úřadu práce Vám podporu v nezaměstnanosti vyměří jen ve výši 60 procent Vašich dosavadních příjmů, a to už vůbec není žádná výhra.
muž s dluhy.png

I když se budete snažit splácet i nižší splátky, pravděpodobně na Vás nikdo exekutora nepošlou, ale budou Vám stále narůstat úroky a Vaše nižší splátky za krátkou dobu nebudou stačit ani na měsíční úrok, takže Vám dluh bude stále narůstat, a konec splácení budete mít v nedohlednu.

Velká spousta lidí, kteří si takto půjčili, a následně nezvládali splácet, potom žádá o tzv. osobní bankrot, jistě už o tom slyšela většina z nás, zdá se to jako dobré řešení, ale také to znamená, že 5 let budete žít z absolutního minima, pro člověka, který žije sám, to může znamenat, že stěží zaplatí nájem, základní potraviny, dá se říci, že 5 let „přežívá“.

hotovost pod kalkulačkou.jpg

Před takovým rozhodnutím zkuste zvážit ještě další možnosti, jednou z možností pohodlného splácení může být nebankovní hypotéka – co přesně by to pro Vás znamenalo? U nebankovní hypotéky existuje více možností, mohou Vám totiž Vaše půjčky zkonsolidovat nebo refinancovat, a splácet můžete u některých 25 let i více. Splátky u takto refinancovaných půjček se Vám tedy může podařit, že budete splácet jednu nižší splátku než dosud, ovšem musíte prokázat, že jste schopni splácet, nebo můžete ručit svou nemovitostí. Většina společností, které nebankovní hypotéky ručení nemovitostí přímo vyžaduje, ale najdou se i takové, kterým stačí Vás dostatečný příjem, záznam v registru dlužníků je lepší nemít, nemusíte jevit jako perspektivní klient, a je spíš velká pravděpodobnost, že Vám nepůjčí.

Ale určitě by to bylo lepší řešení, než osobní bankrot, proto tuhle možnost určitě zvažte, pokud jste se do takové situace dostali.