Kašlete na facebook, jděte do hospůdky

28 dubna, 2023/ Zábava/

Český filozof, teolog a sociolog Tomáš Halík napsal na téma moderní techniky velmi výstižný citát. „Technika překonala každou vzdálenost, ale nedokázala vytvořit žádnou blízkost.“ Sotva bychom našli vhodnější slova. Toto se týká dokonale fenoménu internetu. Není problém si v přímém přenosu povídat s osobou na druhém konci světa, což je naprosto úžasné.

Ale na straně druhé, často se nesejdou lidé, kteří spolu chodí do zaměstnání nebo do školy. Místo toho, aby se sešli venku, v tělocvičně nebo v restauraci, chatují si přes facebook. Nejedná se o trochu dekadentní záležitost? Copak člověk není tvor společenský?

Internet samozřejmě je v současné době nepostradatelný, ale nepodlehli jsme mu až příliš? Možná by se dal parafrázovat známý citát na „internet je dobrý sluha, ale špatný pán.“ Riziko závislosti ohrožuje každého z nás, mladého i dříve narozeného.

Že sýčkuji? Ó nikoli. Podle studií sociologů si lidé místo setkávání v hospůdkách a kavárnách píšou přes internet. Společenský život díky tomu občas trochu dostává „na frak“.
 

Obnovit kavárenský život

Jít do restaurace samozřejmě není o tom strávit tam celý den a dát tam deset nebo utratit za drahé pití půl výplaty. Je to ovšem právě o tom společenství. O tom, že se lidé pobaví, zaremcají společně, zasmějí se a spokojeně odchází domů.

Například v dobách první republiky, kdy ve světě panovala ekonomická krize, vládl v Česku pestrý kavárenský život. Lidé vášnivě diskutovali. Dodnes se setkáváme s poněkud hanlivým názvem „pražská kavárna“, což je termín označující určitý typ intelektuálů. Vždyť pražské kavárny navštěvovala celá řada významných umělců a spisovatelů. A v dobách krize nepochybně mnozí vydrželi celý večer nad jedinou dvojkou vína.
Co třeba vytvořit Den bez internetu, který bychom strávili tím, že vyrazíme s přáteli na jedno?

Naštěstí tak černě bych to zase neviděl. Lidé jsou tvorové společenští, takže navzdory všem facebookům a twitterům si to setkání u pivka či kávy přece jen alespoň čas od času dopřejí.