Co dělat, když se vám vybije autobaterie?

22 srpna, 2022/ Produkty/

Především v zimě se tato situace stává více než obvykle. A jednou ji zažije pravděpodobně každý z nás. Je to velmi nepříjemné, hlavně, pokud zrovna třeba pospícháte do práce. Proto preventivně doporučujeme zjistit, v jaké kondici je vaše baterie. A to především pro zimní období. Starty v mrazivém počasí jsou pro vaši baterii daleko více zatěžující než startovat auto během teplých letních rán. Jak to ale zjistit? Pokud máte doma nějaký přístroj na měření napětí, můžete použít ten. Pokud ne, v každém servisu vám napětí v baterii rádi zkontrolují.

automechanik

Jestli zjistíte, že je vaše autobaterie špatná, řiďte se pokyny přesně pro váš model auta. Příliš slabá baterie by nemusela zvládnout vedené napětí. Příliš silná baterie by se zase během jízdy nemusela stačit pořádně dobíjet.

Když ráno nenastartujete kvůli baterii, můžete to vyřešit celkem snadno. Pro tyto případy mějte v autě startovací kabely. Požádejte někoho ve svém okolí, kdo má ve vaší blízkosti zaparkovaný vůz, aby vám pomohl. Přes jeho nastartované auto můžete nastartovat to své. Kabely propojíte vaše autobaterie a pomocí vedeného proudu nastartujete. Během následující jízdy se vám pak baterie dobije. Doporučujeme ale, aby jízda byla alespoň 20 kilometrů. Pokud jen popojedete do druhé ulice, může se vám stát, že cestou zpět opět nenastartujete.

autobaterie

Když odcházíte z auta, vždy si dejte pozor, zda máte vypnutá světla a ostatní věci, které vám berou proud z autobaterie. Předejdete tak nepříjemné situaci, kdy byste opět nenastartovali.

Někdy ale ani výměna baterie nestačí a dobíjení vás pořád zlobí. V takovém případě se asi servisu nevyhnete. Na vině totiž nemusí být vaše autobaterie ale alternátor, což je elektrický generátor ve vašem autě. Je zdrojem elektrické energie. Skládá se z mnoha součástek a někdy nemusíte hned nutně měnit celý alternátor, ale jen jeho nějakou část, což vás vyjde podstatně levněji. Pokud už budete muset měnit celý alternátor, zkuste ho sehnat za co nejvýhodnější cenu. Nemusíte se bát ani již použitých dílů, například alternátoru 03d903025h, pokud sháníte model pro Škoda Fabia II.