Která paliva jsou opravdu prémiová a u kterých je kvalita ošizená?

28 dubna, 2023/ Produkty/

Benzín a nafta z čerpacích stanic musí splňovat příslušnou technickou normu kvality. Mnohdy se na čerpacích stanicích prodávají paliva nadstandardně vylepšená různými aditivy. Kromě prémiových paliv nabízejí čerpací stanice i vylepšenou základní nabídku. Srovnávat konkurenci a její produkty může být ošidné. Žádný standart pro prémiová paliva neexistuje.
stojan na benzin
K dostání na čerpacích stanicích je klasicky Natural 95 a motorová nafta splňující jakostní podmínky české normy. Na trhu jsou kromě klasických pohonných hmot také paliva, která mají lepší vlastnosti, než česká norma určuje. Jsou označována jako prémiová. Prémiová paliva mají zajistit vyšší úroveň užitných vlastností. Zákazník by měl zaznamenat například:
·         nižší spotřebu
·          nižší náklady na údržbu
·         vyšší výkon auta
 Tyto kvality kontroluje komise České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).
tankovací pistole
Pro konkrétní složení prémiových paliv není určen žádný všeobecný standard. Spotřebitelé by se proto neměli spoléhat na to, že dražší nafta na čerpacích stanicích je zákonitě i prémiová. Samozřejmě že benzín i nafta vždy splňují příslušnou normu, ale mohou u různých čerpacích stanic obsahovat jiná aditiva a mít jiné vlastnosti a přínosy.
tankování vozu
Velké firmy mají ve své nabídce kromě prémiových paliv i dodatečně aditivovanou základní nabídku. Proto bývá orientace zákazníků v takovéto velké nabídce produktů petrolejářských firem někdy velmi problematická. U nízkonákladových sítí čerpacích stanic mnohdy lidé ani netuší, že tankují naftu bez jakýchkoli úprav aditivy. Pokud si u nich připlácejí za dražší vylepšenou naftu aditivy, vůbec se nejedná o produkt srovnatelný s prémiovými palivy renomovaných sítí a je to klamání zákazníka. V tomto případě neplatí pravidlo Méně je někdy více, ale je lepší se opravdu poohlížet po palivech kvalitních tedy i dražších.