Nehody při natáčení. Krev a slzy za oponou

28 dubna, 2023/ Kultura/


Šokující konec herečky z Colorada
Dnešní herci mají k dispozici desítky profesionálních kaskadérů, kteří je mohou kdykoli zastoupit. Dříve však herci takovýto luxus neměli a nebezpečné scény byly natáčeny samotnými herci. To stálo život mladou americkou herečku Grace McHugh.

Je léto roku 1914, právě probíhá natáčení filmu Přes hranice, němého westernového filmu. Natáčení probíhá u řeky Arkansas v Coloradu, Grace má za úkol přeplout řeku v loďce. Všechno jde dobře do chvíle, než se loď uprostřed řeky převrhne.

Kameraman Owen Carter okamžitě zareaguje a skočí za ní do vody. Podaří se mu ji vytáhnout na malou písčinu a vše se zdá být v pořádku. Vzápětí se však oba začnou propadat. Písčina je ve skutečnosti pohyblivý písek. Trvá jen prchavý moment, než zmizí zbytku týmu z očí a utopí se.

Naprosto nečekaná a tragická smrt Grace, zasáhla její přátele a příbuzné jako blesk. Okouzlující a talentované herečce bylo kolem 26 let.

Smrt v San Antoniu
Tragickému konci došla i další herečka. Při natáčení filmu Labyrinty Virginie v San Antoniu, se Marthě Mansfield zachytila zápalka, odhozená jedním z členů týmu, v kostýmu ze spodniček a volánků. Martha dokončila své scény a šla si odpočinout do svého vozu, když její kostým náhle vzplanul.

Jeden z členů štábu Wilfred Lytell jí ochránil hlavu a krk tím, že přes ní přehodil svůj těžký kabát a šofér marthina auta si vážně popálil ruce, když se snažil oheň uhasit. I přes jejich obětavou snahu však Martha utrpěla vážné popáleniny a následující den zemřela. 

Nešťastný generál
Během natáčení černé komedie Generál došlo hned k několika incidentům. Napřed bylo několik lidí, najatých jako komparz pro bojové scény, zraněno při nehodách, jež způsobilo selhání mušket. Pak byl režisér a herec Buster Keaton omráčen, když stál příliš blízko kanonu, z něhož bylo vystřeleno.

Asistent režiséra Harry Barnes dostal nešťastnou náhodou do obličeje slepou střelou. A nakonec si zranil nohu brzdař Fred Lowry, při natáčení jedné scény s lokomotivou, jenž si za své zranění vysoudil částku skoro tři tisíce dolarů.