Vitariánská strava

28 dubna, 2023/ Produkty/


Vitariánská stravaje jistá forma veganství. Veganství je způsob stravování, kdy je odmítána konzumace živých produktů včetně vajec, mléčných výrobků nebo dokonce i medu. Vitariánství pak představuje výživovou formu, která je založena na přijímání tepelně neupravených potravin, obvykle rostlinného původu, ale někteří mohou užívat mléko, především kozí.

Maximální teplota, kdy může být potrava upravována je do 45 °C. Tuto stravu pravděpodobně budete znát spíše pod názvem RAW, což je možné přeložit jako syrový, nezpracovaný, neuvařený.
 

Jíst zdRAWě

Pro většinu lidí je tento způsob stravování nepředstavitelný, ale inspirovat se vitariánskou stravou rozhodně může každý. Jsou to například především vitariáni, kteří konzumují rádi super zdravé smoothies nebo fresh nápoje a ty jsou velmi oblíbené snad u každého. Rovněž mají celou řadu lahodných a přitom super zdravých (ano a super drahých) dezertů včetně cukroví, dortů.

Celou řadu produktů si můžete zakoupit ve speciálních vitariánských bistrech, kde nabízejí především snídaňové či obědové menu, ale v nabídce mají i zmiňované smoothies a dezerty. Dost možná se Vám návštěva takového podniku stane inspirací k tomu, abyste se začali sami zajímat o nějaké superzdravé recepty.

Dost možná neodoláte zvědavosti a dopřejete si nějaké vitariánské menu. Mnohé z nich nabízejí také dovážku na smluvené místo, objednat si mžete například speciální RAW dorty na oslavu nebo před Vánocemi RAW cukroví.

Nemusíme se nutně stát vitariány, ale určitě mnohým z nás prospěje vyměnit mrtvé kalorie ze syté snídaně v podobě koláčů za vitamínů plné smoothies.
 
V čem je tato strava prospěšná?
– je vhodná při detoxikaci organismu
– je vhodná při redukci váhy
– strav obsahuje maximální množství živin, které se tepelným zpracováním znehodnotí
– vhodná pro kvalitnější pleť
 
 
Nicméně tato strava má určitá rizika
– může působit na metabolismus nevyrovnaně
– tělo může mít problém se vstřebáváním některých živin
– hrozí absence omega 3 nenasycených mastných kyselin
– někomu nemusí sednout a může se cítit unavený