Mám platit za něco, co jsem si neobjednal?

28 dubna, 2023/ Peníze/

Také vám před nedávnem začalo chodit zboží na dobírku od firmy, od které jste si nikdy nic neobjednali ani nekoupili? Několik zásilek jste si sice převzali v domnění, že se jedná o nějakou reklamu? Avšak po čase jste ve schránce našli výzvu k úhradě s tím, že jste převzetím zboží uzavřeli jakousi kupní smlouvu, a teď jste povinni platit? I to se může stát, a dluhy se pak navyšují do nehezkých výšin.

Nevyžádané zásilky nejsou v Čechách nic neobvyklého. Často jde opravdu o nějakou reklamu, kterou naleznete v poštovní schránce. Jednat se může například o krémy, vitamíny, časopisy či knihy. Byť se zásilka jako reklama tváří, složenka na zaplacení vám tuto myšlenku brzy vyvrátí. Jak tedy s těmito zásilkami naložit? Je firma opravdu oprávněná vyžadovat po vás peníze?

Jednoduchá odpověď
·         Na tyto složenky nereagujte a nic neplaťte! Se zbožím, které vám přišlo, i když jste si ho neobjednali, můžete naložit, jak uznáte za vhodné. Ponechte si ho, darujte dál, nebo ho klidně vyhoďte.
·         Firma to na vás sice může zkoušet několikrát, a peníze od vás tak neustále vyžadovat různými způsoby. Nelekejte se ani zastrašování, ani upomínek či dalších složenek, ani hrozeb dluhů a exekucí. Vymáhání platby za nevyžádané zboží je agresivní obchodní praktika, ale také trestný čin. Pokud chcete, můžete se s tímto problémem obrátit na Českou obchodní inspekci.
·         Kdo si nic neobjednal, nic nemusí platit!

Uzavření smlouvy jde i ústně.
Pozor si však dejte na to, abyste smlouvu opravdu nepodepsali. Smlouva však nemusí být uzavřena jen podpisem, ale také telefonicky nebo přes internet! Pokud na oslovení přes telefon či e-mail reagujete kladně, již nejde o nevyžádanou zásilku. Pokud však k uzavření smlouvy nedošlo, platit nemusíte nic.

Zasílání na dobírku
Firmy jsou však čím dál fikanější, a tak zboží nevhazují jen do schránek, ale rovnou vám ho zašlou na dobírku. To znamená, že než si balík na poště převezmete, musíte za něj zaplatit. Nevyžádanou zásilku sice můžete odeslat zpět spolu s písemným vyjádřením, že zboží vracíte a žádáte navrácení peněz, ovšem balík se vám může vrátit nazpátek s tím, že adresát se na adrese nevyskytuje. Abyste takovýmto případům předešli, je dobré si nejprve odesílatele balíku ověřit. Pokud vám přišel neznámý balík, je lepší ho raději vůbec nepřebírat, i když zvědavost, co je uvnitř, může být obrovská, ovšem starosti, které mohou nastat, jsou mnohdy ještě větší.