Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl

28 dubna, 2023/ Kultura/

Charles Bukowski se narodil v Německém Andernachu 16. srpna roku 1920. Jeho rodiče se ještě před druhou světovou válkou přestěhovali do Kalifornie, kde tento prozaik, básník, fejetonista, esejista, sloupkař a scenárista také  6. března roku 1994 zemřel.

Čím se Bukowski proslavil?
Převážně svými vulgárními, sprostými autobiografickými povídkami, fejetony a básněmi. Jeho styl volně navazuje na beatnickou generaci na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století.

Čím se Bukowski inspiroval?
·         V mládí četl spoustu knih velkých autorů minulých generací. Nejvíce ho ovlivnili John Fonte, Sherwood Anderson, Ernest Hemingway, Edward Cimmings, Ezra Pound, D. H. Lawrence, F. M. Dostojevskij, Louis-Ferdinand Céline, Franz Kafka, Alber Camus, Robinson Jeffers, ale takéKerouac nebo Ginsberg.

Na vysoké škole v Los Angeles se pokusil studovat literaturu a divadlo, ovšem po dvou letech studia zanechal kvůli svému psaní, které se nelíbilo jeho otci a zvrhlé povídky, které Bukowski psal, vyhodil ven na dlažbu i s psacím strojem, synovými věcmi a synem samým.

Celé čtyřicáté roky se protloukal těmi nejhoršími zaměstnáními. Bydlel všude jenom chvíli, každá práce ho po chvíli začala nudit a on šel dál. Bohužel se v padesátých letech stal závislým na alkoholu, což mu přineslo mnohé potíže.

V šedesátých letech mu zemřela manželka, Jane Cooney Bakerová, kterou Bukowski bezmezně miloval. Od té doby dokázal pouze pít a psát, nic jiného už v té chvíli nedělal. Záhy sice potkal další ženu, s níž měl jedinou dceru, ta jej ovšem odmítla, když ji Bukowski požádal o ruku.

–          Je poněkud paradoxní, že se Charles Bukowski stal slavnějším v Evropě, než byl v Americe. Skutečně slavným se stal ale až v polovině sedmdesátých let po tom, co způsobil velké faux pas ve francouzském živém vysílání, poté, co se setkal s Johnem Fantem a poté, co se věnoval rozhovorům a psaní do prestižních literárních, ale také ostatních kulturních tisků.