Super velké disky od Seagate

28 dubna, 2023/ Www/


Samozřejmě, že jsou v prodeji i větší, jeden nebo dva TB. U těch lepších strojů. Asi je to stále málo. Společnost Seagate přišla totiž s peckou, která zatím nemá obdoby. Slibuje totiž vyvinout pevný disk, lidově zvaný hadr, (z anglické zkratky HaRD Disc), který bude mít rovných sto terabyte. Ovšem bude až za hodně dlouho. Ale do roku dva tisíce dvacet slibují vyvinout dvaceti terový disk.
Jejich výroba bude založena na novější technologii výroby. Disk bude totiž pracovat na tepelně magnetickém zápisu, což se označuje anglickou zkratkou HAMR. (Heat-assisted magnetic recording). A chtějí zkoušet ještě novější technologii, totiž tepelně bodovou (HDMR). Jejich konkurent Western Digital zase používá technologii mikrovlně magnetickou (MAMR), takže uvidíme, kam to povede.
disk
Starší disky totiž pracovaly na technologii PMR (Perpendicular recording. Metoda HAMR však umožňuje až dvakrát hustější zápis. Proto si Seagate tak troufá. Na jejich disk by se mělo dát zapisovat data o hustotě 1,5 Tb/inch2. Dvaceti terový disk tedy nebude pro firmu problém, protože výrobu už zmáknutou má, a již začala dodávat zkušebním zákazníkům.
Vysoko kapacitní disk si však nezakoupíte tak brzy, jak zmiňuji výše, ten „menší“ by měl být v prodeji v roce dva tisíce dvacet a ten větší o pět let později.
Otázkou je, zda v tomto čase nevznikne jiná technologie, která předstihne všechny ostatní a tím doslova nabourá plány Seagate.
chybějící údaje
Mně osobně toto zápolení přijde jen legrační. Mně stačí hadr velikosti sto megabyte, vše co potřebuji, totiž cpu do cloudů. Kam, o tom až příště, to by již bylo nad rámec tohoto článku. On totiž každý „hadr“ jednou zkolabuje. Ani to nečekáte a je pryč. Záchrana dat z něj bývá obvykle nemožná, nebo jen za velmi velké sumy peněz. Jistě, já vím, že si jej každý poctivě zálohuje, to je jasné. Ale je tomu tak opravdu? Domnívám se, že mít důležité věci na cloudech je bezpečnější. A rozhodně modernější.