Umíte se (za)bavit?

28 dubna, 2023/ Zábava/


Každý – ať už dospělí, dospívající, mládež a občas i děti útlého věku se musí potýkat s neodmyslitelnými povinnostmi. Škola, zaměstnání, starost o domácnost, o rodinu, zvířectvo, rostliny v obýváku nebo na zahrádce… Máme každodenně spoustu takřka rutinních činností, které jsou našimi povinnostmi. Jako černý mrak nad hlavou, který hrozí, že pokud si nesplníte své, stihne vás nepěkná pohroma.
Jednou se mě ptali, jestli vím, jaký je rozdíl, mezi prací a koníčkem. A vlastně je to opravdu jednoduché. Jako práce se bere činnost, kterou když vykonáme, dostaneme zaplaceno. Koníček je naopak činnost, kterou když vykonáme, platíme za ni. To znamená, že co je pro někoho práce, je pro druhého koníček. Může být. Ale každý máme v hlavě pevně dané, co je pro nás zábava, a co naopak děláme jen kvůli nutnosti se zajistit.
plavat na silnici
Může být práce vaším koníčkem? To zní jako utopie. A já se přikláním k názoru, že nikoliv. Na zábavě je přece osvobozující právě fakt, že nemusíte. Chcete. Kdyby Vás někdo platil za to, kolik přeplavete bazénů? Kolik dní byste vydrželi. Za to, že budete jezdit na kole. Kolik najedete? První měsíc možná dost… Ale… Řízení autíček na pouti je přece taková zábava. Dokud nemáte řidičák. Dělat profesionálního řidiče je něco jiného. Bolavé záda, málo času na rodinu, riziko srážek, velká odpovědnost…
Jak tedy na to? Jak si vybrat ten pravý koníček? Jak se umět zabavit?
Pokud hledáte činnost, která vás bude provázet déle než jeden skvěle strávený víkend, chce to najít něco, co vám chybí. Tělo a mysl unavené z rutiny potřebují oraz. Tak co je pro vás to koření života?
–          VZRUŠENÍ
–          ADRENALIN
–          RELAX
–          FYZICKÝ VÝKON
–          UMĚLECKÉ VYJÁDŘENÍ
–          SMÍCH
smích slečen
 
Je vlastně jedno, jakou máte prioritu. Ale musíte vědět, že vám daná aktivita přináší uspokojení. I kdyby šlo jen o posezení na sluníčku či procházku v dešti.
Každý potřebuje mít ze sebe dobrý pocit. Překonávat vlastní hranice. Proto je velmi populární cvičení a sporty. Možná si nepředstavíte jako uvolnění zrovna namožené svaly. Ale když se vaše tělo zaplaví endorfiny, tak se po tělesné námaze můžete cítit opravdu skvěle a osvobození.
Najděte si něco, čeho nebudete litovat. Co nebude ztracený čas, ale váš čas. Můžete zábavu střídat. A hledat, co vás opravdu chytne. Hlavně neseďte doma u televize a netravte život sledováním fiktivních životů herců zavřených v té blikající bedýnce. Pojďte se bavit. Hned, jak to půjde.