Za všechno se musí platit

28 dubna, 2023/ Peníze/


Každý to známe – oranžové složenky, upomínky banky, různé typy faktur – prostě pořád po Vás chce někdo peníze. Nejrychlejší a nejrozšířenější způsob je použít internetové bankovnictví, pěkně z pohodlí domova, zadat transakci přes internet a do druhého dne je Váš dluh zaplacen. Ale ne vždy to bylo placení tak jednoduché.
peníze pod lupou

Platba je vlastně převedení určitého „bohatství“ druhé straně. Ne vždy jsou tím myšleny třeba peníze, častokrát platíme i v naturáliích, čímž je myšleno například zboží či know-how. Platba má vždy určeno své datum splatnosti, které je upraveno dohodnutými platebními podmínkami. Jaké jsou vlastně další typy plateb?

–          Platba hotově

–          Platba kartou – debetní, kreditní

–          Platba šekem

–          Platba převodem z bankovního účtu na jiný účet

–          Platba trvalým příkazem

–          Platba poštovní poukázkou
čas jsou peníze

Každý měsíc odvádíme spoustu plateb a tím si také určujeme svůj rodinný rozpočet, který se nám v den výplaty dokáže o dost ztenčit, protože odvedeme právě platby, které právě musíme odvádět. Mezi pravidelné měsíční platby patří například:

–          Platba nájmu

–          Platba telefonu

–          Platba energií

–          Platba školného/školkovného

–          Platba alimentů

–          Splátka úvěru

–          Platba kroužků pro děti

–          Platba obědů pro děti

–          Předplatné novin/časopisu


Měsíčních pravidelných plateb je samozřejmě mnohem více, jsou rozděleny individuálně dle potřeb daného člověka. Každopádně, asi největší položkou měsíční útraty je jídlo. Na větší nákup jezdí rodina zhruba jednou týdně, přičemž v průběhu toho týdne se ještě dokupuje jídlo každodenní potřeby – jako například pečivo, mléko apod., prostře věci, které jsou nejlepší čerstvé a které se rychle kazí, proto je nemůžeme nakoupit do zásoby.
nákupy na karty

Také musíme každý měsíc myslet na to, že se nám může třeba rozlepit bota či roztrhnout bunda a my budeme muset narychlo pořídit oblečení nové. Proto bychom měli mít určitou finanční rezervu a odkládat si alespoň minimální částku z každé výplaty na spořicí či majetkový účet. V tomto případě Vás už žádný nečekaný výdaj nemůže překvapit.