Je řemeslník vinen?

28 dubna, 2023/ Business/


  1. Vše je v naprostém pořádku

Nejlepší scénář, který může nastat. Zavolal si vás majitel či nájemce na revizi, vy dojedete a zjistíte, že je vše v pořádku. Všechno těsní, jak má. Všechno se ventiluje, jak má. Všechno proudí tam, kde má. Uděláte tedy zprávu, vystavíte fakturu a máte se k odchodu. Pokud by se nedej bože stalo, že by se v budoucnu stalo něco hrozného a hledal by se viník, tak za a) pokud jste revizi dělal poctivě, zjistí se, že nebyly přístroje zanedbané a za b) každý se podívá do zprávy, kde uvidí, co jste všechno zjistili. (Tady je také důležité, pokud můžete, dělat si poznámky o stavu apod.)
plynový hořák 

  1. Něco nehraje

Horší situace. Opět si vás někdo zavolá, ale tentokrát vidíte, že něco nesedí. Sem tam uniká malé množství plynu, něco netěsní, něco je povolené, něco znečištěné, někde jsou tuny prachu a jde vidět opotřebení, někde je to stáří zařízení. Člověk by to zhodnotil jako časovou bombu. Teď je na vás, co uděláte. Samozřejmě vždycky můžete přijít a spravit to, ale okamžik zlomu je v revizi. Pokud i přesto všechno revizi uděláte a napíšete „ofiko“, že se nic nestalo, tak děláte obrovskou chybu a sám se přibíjíte na kříž. Protože pokud se někdy něco stane, byť se při revizi zdálo, že se tak nestane ani omylem, tak se opět podívají do vaší zprávy a z šetření vzejde, že to tak tip top, jak uvádíte nebylo. A najednou je tu průšvih jako hrom, který vás nemusí stát jenom kariéru, ale také pár let na svobodě.
kladívko soudce 

  1. Je to špatně

Už z dálky vidíte, že takové zařízení je buď extrémně staré anebo je nezpůsobilé a neschopné bezpečného provozu. Vylíčíte, co se všechno může stát, ale majitel mávne rukou: „Šak 40 let to vydrželo a nic se nestalo!“. Pokud i potom vyhotovíte revizi kladnou, tak se vůbec ani nikdo nebude zabývat tím, že majitel něco tvrdil – odpovědnost leží jenom a pouze na vás, protože vy jste ten profesionál, který má tohle mít „pod kontrolou“.