Dobrý start

28 dubna, 2023/ Dům a zahrada/

Každé roční období je pro naši zahrádku velice důležité. Ale jedno je přeci jen důležitější. Tím je jaro. Jak se příroda a s ní i rostliny nastartují, tak budou po celou další dobu prospívat. Proto je potřeba jim právě na jaře trochu pomoci. Vyhrňme si rukávy a pusťme se do díla.
o   Vyvětráme hrábě, lopaty, rýče.
o   Vybalíme pracovní rukavice a chutě do toho.
červené hrábě
Nežli se nám naše zahradnické nářadí aklimatizuje, uvaříme si kávu a rozvážíme, čím vlastně chceme začít.Je to jasné.
·        Abychom mohli něco zasít nebo zasadit, musíme mít nejprve místo, kam to bude možné.
·        Proto je potřeba nejprve uklidit po zimě.
Zůstalo Vám na zahradě podzimní listí?Je nejvyšší čas tento nedostatek napravit. Jestliže jste se snažili stromky a keříky ochránit proti zimě, můžete jejich přikrývky odstranit. Dalším naším krokem bude ošetření trávníku. K tomu se výborně hodí zahradnické hrábě s dlouhými dráty. Díky nim bude Váš trávník pěkně učesaný. Můžete dodat trávníku výživu v podobě hnojiva. Jistě to jen uvítá. Jestliže máte někde v rohu zahrady rebarboru, můžete dodat hnojivo i jí. Ta ho ocení v rozpuštěném stavu. Dostane se jí tím i zálivky. Z toho nejhoršího máme tedy zahradu venku.
rýče na zahradě

Aby stromky dobře rostly

Pokud máme na zahradě stromky nebo keříky, zaměříme se na ně. Je ideální čas na zdravotní řezy a postřiky. Střihy stromků a keřů vynecháme u těch, které brzy na jaře kvetou a už mají připravené pupeny.
Forzýtie – krásný, žlutě kvetoucí keř.
Štědřenec – keř nebo strom se žlutými splývavými kvítky.
Šeřík– keř nebo strom s krásnými květy, které mají většinou odstíny fialové a růžové barvy. Krásné jsou i bílé.
okrasný keř
Postřik, který budeme volit na stromky ovocné, musíme aplikovat těsně před rašením. Postřikem mědnatými přípravky stromky zbavíme houby, která se jmenuje palcátka broskvoňová. Způsobuje na broskvoních kadeřavost.Ideální čas je i na vysazení nových stromků a keřů.