Vesmír na dosah ruky

28 dubna, 2023/ Dovolená/

Chtěli byste zažít konečně tu pravou adrenalinovou dovolenou a nic Vás nenapadá? Egypt, Kanárské ostrovy, Thajsko, dokonce i africké safari tu bylo. Co takhle zážitková dovolená? Ne, nebojte se, nebudu Vás posílat na Šumavu, užít si lyžování. Je mi jasné, že to už máte také za sebou.

Na tu mou dovolenou potřebujete několik zásadních věcí.

1.      Velkou odvahu.
2.      Touhu po poznání. 
3.      Vysokou životní pojistku.
4.      Balík peněz.

Když se vrátím v tomu poslednímu bodu, tak myslím opravdu velký balík, který čítá celé čtyři miliony korun. Pokud tedy máte vše uvedené, můžete se vydat do vesmíru.

Jako ve výtahu

Zatímco Jurij Gagarin se připravoval na cestu intenzivně několik měsíců a jistě to nebylo nic jednoduchého, Vy to zvládnete za tři dny. Ale je také pravda, že zmíněný sovětský pilot strávil v kosmu celých sto osm minut, Vám musí stačit pouhé čtyři. Ale určitě to bude i tak stát za to.

Tak, jdeme se připravit na cestu. První raketoplán, který je součástí nosiče, Vás vynese do výšky pouhých patnácti kilometrů. Tam se odpoutá a Vy vystoupáte do výšky sto třinácti kilometrů. Poletíte rychlostí zvuku a na konci cesty dokonce trojnásobnou rychlostí zvuku. Přesněji, cestovní rychlost bude 4 850 kilometrů za hodinu.

A jsme nahoře

Když dosáhnete výšky sto třinácti kilometrů, vypne se motor a Vy se můžete kochat. Čím?

a)     uvidíte, jak krásně je naše Země zakřivená
b)    dohlédnete jakýmkoliv směrem v okruhu tisíc šest set kilometrů
c)     spatříte tenkou modrou linii ochranné atmosféry Země
d)    zažijete stav beztíže.

A konečně – to ticho, které panuje tady, nikde jinde není.

Vaše cesta se ukončí na hřbitově. Neděste se. Na hřbitově letadel v Mohavské poušti. Pokud jste se rozhodli tento zážitek absolvovat, tak přeji šťastnou cestu. No a já se jdu povídat, jak to bude letos na Šumavě s tím sněhem.